Нові штрафи та кримінальна відповідальність за незаконну вирубку лісу

ЗБЕРЕЖЕМО НАШЕ ЗЕЛЕНЕ БАГАТСТВО
12 Вересня, 2018
РЕАЛІЗАЦІЯ ДРОВ ПАЛИВНИХ ДЛЯ НАСЕЛЕННЯ
10 Жовтня, 2018
Показати всі

Нові штрафи та кримінальна відповідальність за незаконну вирубку лісу

В Україні збільшилася адміністративна та кримінальна відповідальність за вирубку лісу. Після підписання президентом відповідного закону про збереження українських лісів і запобігання незаконному вивезенню необроблених лісоматеріалів збільшилися штрафи як за зрубану до новорічних свят ялинку, так і за незаконну вирубку ділянки лісу на продаж. Якщо йдеться про завдання істотної шкоди державі, то закон передбачає до 10 років ув’язнення. «Слово і Діло» розбиралося, кому й за що загрожує штраф, а хто може й сісти до в’язниці.

Якщо раніше за зрубану ялинку в лісі можна було відбутися штрафом у 85-170 гривень, то з 1 січня 2019 року, коли набуде чинності новий закон, за вирубану лісову красуню доведеться викласти від 170 до 255 гривень (10-15 неоподаткованих мінімумів доходів громадян). Зловлений на гарячому лісник заплатить від 255 до 510 гривень (15-30 н. м. доходів громадян) штрафу.

Навряд чи браконьєрів зупинять нові штрафи, адже під час «новорічного» сезону вони заробляють істотно більші суми.
Те ж саме можна сказати про нові штрафи за знищення або пошкодження полезахисних лісових смуг та захисних лісових насаджень. Зараз порушник, якщо його спіймають і випишуть штраф, має викласти максимум 170 гривень за зрубане дерево, а після нового року ця сума становитиме від 255 до 340 гривень. Щодо посадових осіб, то для них найбільші штрафи зросли з 204 гривень до 680 гривень (20-40 н. м. доходів громадян).

Не вважається кримінальним злочином пошкодження лісу стічними водами, хімічними речовинами, нафтою та нафтопродуктами, шкідливими викидами, відходами й покидьками. За таке правопорушення громадян найбільше заплатить 680 гривень штрафу, а посадова особа – 1 тисячу 700 гривень.

За незаконну порубку лісу, що заподіяла істотної шкоди державі, штрафи, навпаки, зменшилися. Раніше чорні лісоруби могли відбутися штрафом від 5 тисяч 100 до 8 тисяч 500 гривень, арештом до 6 місяців чи обмеженням/позбавленням волі до 3 років (залежно від заподіяних збитків). За новим законодавством штраф становить від 3 тисяч 400 до 5 тисяч 100 гривень.

Щодо незаконної вирубки лісу в заповідниках або в інших особливо охоронюваних лісах зросла як адміністративна, так і кримінальна відповідальність. Так, максимальний штраф становить 11 тисяч 900 грнивень (500-700 н. м. доходів громадян) або позбавлення волі на 5-7 років. За вирубку лісу, що спричинила тяжкі наслідки, штраф становить 17 тисяч гривень (800-1000 н. м. доходів громадян) або позбавлення волі на 7-10 років із конфіскацією майна.

Нагадаємо, що неоподаткований мінімум може становити як 17 гривень, так і 881 гривню (50% прожиткового мінімуму для працездатної особи). Згідно зі статтею 5 підрозділу 1 розділу XX Податкового кодексу України, сума в 17 гривень використовується в разі розрахунку штрафів за адміністративні правопорушення. Другий варіант – 881 гривня – під час кваліфікації кримінальних злочинів.

Детальніше – на інфографіці.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.